Alergia na laktozę - co warto o niej wiedzieć?

Alergia na laktozę - co warto o niej wiedzieć?

Laktoza lub cukier mleczny to disacharyd składający się z glukozy i galaktozy. Występuje tylko w mleku ssaków i jest głównym węglowodanem znajdującym się w mleku i innych produktach mlecznych. Nietolerancja laktozy jest najczęściej rozpoznawaną niepożądaną reakcją na mleko krowie u młodzieży i dorosłych.

Alergia na laktozę – jaką ją rozpoznać?

Główne objawy nietolerancji laktozy to:

  • wzdęcia,
  • biegunka,
  • bóle brzucha.

Objawy są spowodowane niestrawioną laktozą przedostającą się z jelita cienkiego do okrężnicy. W okrężnicy bakterie normalnie fermentują niewchłoniętą laktozę, wytwarzając krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe i gazy (dwutlenek węgla, wodór i metan). Wytwarzanie gazów może powodować wzdęcia i ból. Niewchłonięta laktoza ma również działanie osmotyczne w przewodzie pokarmowym, wciągając płyn i powodując biegunkę.

Z czego wynika nietolerancja na laktozę?

Zanim laktoza zostanie wchłonięta przez organizm, musi zostać rozbita na dwuskładnikowe cukry. Ten proces wymaga laktazy. U większości ssaków aktywność laktazy spada po odsadzeniu, ale w niektórych grupach etnicznych ludzi aktywność laktazy może utrzymywać się do dorosłego życia, umożliwiając całkowite trawienie dużych ilości pokarmowej laktozy. Dzieje się tak na przykład w przypadku rasy białej rasy białej, która stanowi większą część populacji Polski, stąd alergia wśród krajan jest tak często spotykana. Istnieją dwa sposoby nabycia nietolerancji laktozy. Pierwotny niedobór laktazy / nietrwałość to stan genetycznie dziedziczony, związany z wiekiem spadek aktywności laktazy, który zwykle ujawnia się w wieku od 5 do 20 lat. Utrata aktywności laktazy rzadko jest całkowita, ale zmniejsza się do 10-30% początkowego poziomu aktywności enzymu. Wtórny niedobór laktazy to przemijający stan niedoboru laktazy spowodowany uszkodzeniem wyściółki jelita, w której wytwarzana jest laktaza. Uszkodzenie to może być spowodowane poprzez czynniki takie jak:

  • ciężki atak zapalenia żołądka i jelit,
  • niedożywienie,
  • niekontrolowana celiakia,
  • choroba zapalną jelit,
  • rak,
  •  

Chociaż alergia na laktozę występuje głównie w populacji dorosłych, przejściowa wtórna nietolerancja laktozy może wystąpić u niemowląt i małych dzieci po zapaleniu żołądka i jelit lub innych formach zakażenia przewodu pokarmowego.

Co gdy nietolerancja laktozy zostanie zdiagnozowana?

Gdy osoba zostanie zdiagnozowana jako nietolerująca laktozy, całkowite unikanie produktów mlecznych nie zawsze jest konieczne. Dzięki dokładnemu badaniu można ustalić, jaką ilość laktozy można tolerować bez niepożądanych objawów. W przypadku łagodnej nietolerancji, umiarkowane spożycie mleka, spożywanie mleka z posiłkami i, jeśli to możliwe, zastępowanie świeżych produktów mlecznych fermentowanymi produktami mlecznymi może wystarczyć, aby kontrolować objawy nietolerancji. Jogurty z żywymi kulturami bakterii są zwykle lepiej tolerowane niż świeże produkty mleczne przez osoby z zaburzeniami trawienie laktozy.

Inne z tej kategorii: