Rodzaje i właściwości miodów

Rodzaje i właściwości miodów

Miód jest bogactwem, które czerpiemy wprost z natury. Smak, zapach, a przede wszystkim właściwości prozdrowotne miodu sprawiają, że sięgamy po niego od stuleci. Rodzajów miodu jest wiele, a każdy z nich wyróżnia się specyficznymi właściwościami.

Miód spadziowy i nektarowy

Ze względu na sposób pozyskiwania miód dzielimy na spadziowy, nektarowy i mieszany, czyli nektarowo - spadziowy. Miodem nektarowym nazywamy ten, który pszczoły wytwarzają pobierając nektar z kwiatów. Z kolei miód spadziowy pochodzi z cieczy wydalanej przez owady pasożytujące na drzewach, to jest mszyc i czerwców, wzbogaconej dodatkowo o sok roślinny wyciekający z liści. Ze względu na rodzaj drzew z których pochodzi, wyróżniamy spadź liściastą i spadź iglastą. 

Ceny miodów spadziowych i nektarowych

Ceny miodów nektarowych uzależnione są od kwiatów, z których zostały wytworzone jednak są na ogół tańsze od miodów spadziowych. Wysoka cena miodów spadziowych jest związana z nieregularnością występowania zjawiska spadzi, które potrafi występować nawet raz na kilka lat.

Rodzaje i właściwości miodów spadziowych

Miód spadziowy dzielony jest na miód spadziowy z drzew iglastych i liściastych. Ten pochodzący z drzew iglastych charakteryzuje się łagodnym, niezbyt słodkim smakiem oraz delikatnym, korzennym zapachem. Miód ze spadzi liściastej ma wyrazisty smak, uznawany za dość nieprzyjemny, za to charakteryzuje się pięknym, kwiatowym zapachem.

Właściwości zdrowotne miodu spadziowego są dużo bogatsze od właściwości miodów nektarowych. Miód spadziowy zawiera mangan, wapń, potas, sód, magnez oraz fosfor, a także srebro, wanad, molibden i cynę. Jest bogaty w aminokwasy, białka i enzymy, witaminę A, C, PP, K B2 i B6.  Miód spadziowy jest przydatny w leczeniu i profilaktyce chorób układu krążenia, układu pokarmowego i oddechowego. Charakteryzuje się również działaniem antyseptycznym i antybiotycznym. Prócz tego, miód ze spadzi iglastej jest wykorzystywany w leczeniu dolegliwości układu moczowego i chorób skóry.

Rodzaje i właściwości miodów nektarowych

Miody nektarowe są dzielone na rodzaje ze względu na gatunek roślin, z których nektaru zostały wytworzone. W Polsce najpopularniejszymi odmianami miodów nektarowych są:

·      Miód wielokwiatowy - powstaje z nektaru roślin różnych gatunków, uprawnych i rosnących dziko. Miód wielokwiatowy posiada szczególne wysoką zawartość krzemu, który korzystnie wpływa na układ krwionośny, skórę, włosy, kości i paznokcie. Niestety miód ten ma niewielkie właściwości antybiotyczne.

·      Miód lipowy -wytwarzany jest z nektaru kwiatów lipy. Ceniony jest ze względu na doskonały smak, a także właściwości lecznicze, przydatne szczególnie w profilaktyce i leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. Ma działanie antybiotyczne.

·      Miód akacjowy - pochodzi z nektaru kwiatów akcji. Jest przydatny w stanach przewlekłego zmęczenia i osłabienia, ze względu na wysoką zawartość węglowodanów. Korzystnie wpływa na układ pokarmowy, oddechowy, wątrobę oraz skórę. Ma działanie uspokajające.

·      Miód gryczany - pochodzi z kwiatów gryki. Ma ostry, specyficzny smak i zapach. Bardzo korzystnie wpływa na układ krwionośny ze względu na wysoką zawartość rutyny. Poprawia przyswajalność witaminy C.

·      Miód rzepakowy - wytwarzany z nektaru kwiatów rzepaku, posiada ich charakterystyczny zapach. Ma nieco mdły smak z nutką goryczy. Działa wzmacniająco na układ krwionośny. Ma niewielkie działanie antybiotyczne.

Oprócz omówionych rodzajów miodów nektarowych wymienić warto również miód wrzosowy, koniczynowy, bławatkowy, mniszkowy oraz wiele innych.

Inne z tej kategorii: