Ziemniaki – poleca się je czy może raczej nie?

Ziemniaki – poleca się je czy może raczej nie?

Kiedyś dużo się mówiło o kaloryczności ziemniaków oraz o fakcie, że musi z nich zrezygnować każdy kto chce mieć smukłą sylwetkę oraz wyrzeźbione mięśnie. Są to nieprawdziwe informacje, które należy jak najszybciej zweryfikować, gdyż ziemniaki dostarczają potasu, wapnia oraz witaminy C i wcale nie są źródłem dużej ilości kalorii.

Ziemniaki – właściwości

Już na samym początku należy zwrócić uwagę na źle rozumianą kaloryczność ziemniaków. Warzywa te mają naprawdę mało kalorii, 2 sporych rozmiarów ziemniaki, czyli tyle ile zjada na obiad przeciętny Polak to jedynie 70 kalorii. Więcej kalorii znajduje się chociażby w bananach. Kaloryczne są dodatki do nich, a więc sosy oraz panierowane mięsa, które z reguły lądują na talerzu razem z niczemu winnymi ziemniakami.

Warzywa te zawierają przede wszystkim duże ilości skrobi, która po dostaniu się do organizmu zmienia się w glukozę. Jak wiadomo glukoza jest swego rodzaju paliwem dla człowieka, czyli umożliwia funkcjonowanie wszystkich narządów oraz organów. To właśnie, dzięki ich spożywaniu człowiek może obejść się dłużej bez posiłku oraz czuje się bardziej syty. W ziemniakach występują znaczne ilości witaminy C, A, E oraz B1, B2, B3 i B6. To jednak cały czas nie koniec, gdyż warzywa te są bogate także w składniki mineralne. Mowa chociażby o potasie odpowiadającym na wyrównywanie ciśnienia krwi, o wapniu, który odpowiada za mocne kości oraz magnezie, który wspiera układ nerwowy. W ziemniakach można znaleźć do tego fosfor, cynk, żelazo, miedź, a także mangan.

Ziemniaki jako wsparcie dla żołądka oraz serca

Nadciśnienie tętnicze powinno być wspierane przy pomocy dobrej diety, która jest bogata w potas, czyli ziemniaki idealnie nadają się do tego zadania. W ich przypadku chorych na nadciśnienie, kartofle przysłużą się również ze względu na znikome ilości sodu (nie można solić wody w której się gotują). W ich składzie występują także kukoaminy słynące z obniżania ciśnienia krwi.

Mają po nie sięgać także wszyscy, którzy zmagają się z podwyższonym poziomem cukru we krwi, czyli cukrzycy. Jako, że ziemniaki to przede wszystkim skrobia, jej wchłanianie odbywa się stopniowo, co sprawia, że trzustka nawet mimo niewłaściwego funkcjonowania jest sobie w stanie poradzić z produkcją insuliny.

Ziemniaki powinny znaleźć się także w diecie dzieci oraz u osób zmagających się z chorobami oraz schorzeniami układu pokarmowego. Jest to ściśle związane z ich lekkostrawnością oraz niewielką ilością kalorii. Błonnik zawarty w ziemniakach dobrze sprawdza się w trakcie zaparć oraz problemów z trawieniem.

Inne z tej kategorii: