5 najczęstszych przyczyn bólu brzucha u dziecka

5 najczęstszych przyczyn bólu brzucha u dziecka

Pierwsze miesiące, a nawet lata życia dziecka są dla wielu rodziców czasem nieustającego stresu. Początkowo sen z powiek spędza każde westchnięcie i popłakiwanie dziecka. Z czasem wielu rodziców przekonuje się jak uporczywe mogą być kolki czy nietolerancje pokarmowe. Dość częstym problemem są bóle brzucha. Dotyczą zarówno dzieci starszych, jak i niemowląt. Jakie są ich najczęstsze przyczyny? 

Ból brzucha u dziecka może mieć różny charakter i przyczynę. Ich poznanie pozwala lepiej zapobiegać dolegliwościom, a jeśli już wystąpią szybko i bezpiecznie je leczyć. 

Kolka - trudne początki razem 

Ból brzucha spowodowany nagromadzeniem gazów u niemowląt potrafi skutecznie zaburzyć spokój rodziny. Kolka jest wywołana niedojrzałością układu pokarmowego, podczas trawienia dochodzi do nagromadzenia gazów, zwiększenia objętości jelit i bólu. Dziecko płacze, jest niespokojne, podkurcza nóżki. Ulgę w bólu przyniosą: 

  • masaż - delikatny masaż okrężnymi ruchami pozwoli rozluźnić brzuch dziecka;
  • ciepły (nie gorący!) okład - spróbuj na brzuchu dziecka ułożyć termofor lub przeprasowaną żelazkiem pieluszkę. Sprawdź, czy nie jest zbyt gorąca;
  • herbatki ziołowe - ciepły napar z rumianku czy kopru włoskiego może przynieść ulgę;
  • krople dostępne w aptece bez recepty - dawkuj je zgodnie z zaleceniami producenta. 

Wiele mam na czas karmienia odstawia niektóre pokarmy w obawie o kolki u dziecka karmionego piersią. Niepotrzebnie. Dieta eliminacyjna może prowadzić do niedoborów. Mleko jest produkowane z krwi i dieta matki nie ma wpływu na występowanie wzdęć u dziecka. 

Owsiki 

Zakażenia pasożytnicze są dość częste u dzieci w wieku przedszkolnym. W zależności od rodzaju pasożyta u dziecka mogą występować zróżnicowane objawy np. świąd odbytu, drapanie, zgrzytanie zębami, niespokojny sen. 

Owsicę można leczyć środkami dostępnymi bez recepty. Kuracji należy poddać całą rodzinę, a po skończeniu terapii zdezynfekować rzeczy codziennego użytku - zabawki, pościel, materac, koce itp. 

Zapalenie wyrostka robaczkowego 

To silny ból w dole brzucha. Może towarzyszyć mu gorączka oraz uczucie drętwienia nóg. Część osób z zapaleniem wyrostka robaczkowego może wymiotować. W zależności od stopnia zaawansowania choroby należy przystąpić od razu do leczenia operacyjnego lub leczyć dziecko zachowawczo (lekami przyjmowanymi doustnie i w postaci zastrzyków). 

Ból w zapaleniu wyrostka pojawia się nagle, trudno jest mu zapobiegać czy przewidzieć. Zwykle dotyka dzieci po 10 roku życia i osoby dorosłe. W rzadkich przypadkach zapalenie może być stanem zagrażającym życiu, dlatego trzeba reagować szybko i nie lekceważyć bólu. 

Nerwowy ból brzucha

Często pojawia się wraz z pierwszymi dniami szkoły, czy u dzieci, których codzienna rutyna zostaje zaburzona np. podczas przeprowadzki, rozwodu rodziców lub po śmierci bliskiej osoby. Nerwowe bóle mogą być połączone z wymiotami i zimnymi potami. 

Łagodne przypadki można próbować analizować samodzielnie. Wyeliminowanie porannej gonitwy do szkoły czy wdrożenie codziennej rutyny np. w zasypianiu pomogą dziecku uporać się z bólem. Jeśli jednak problem jest przewlekły należy porozmawiać z dzieckiem i jego opiekunami (w szkole, przedszkolu, wychowawcą na zajęciach dodatkowych itp.). Być może konieczna będzie terapia, jednak w pierwszym etapie należy przeprowadzić diagnostykę, która wykluczy fizyczne przyczyny bólu brzucha u dziecka. 

Zła dieta, zaparcia

Zaparcia są częstą przyczyną bólu brzucha dzieci. Aby im zapobiegać i jednocześnie eliminować ból dbaj o prawidłowa, dobrze zbilansowaną dietę. Kierując się kilkoma podstawowymi zasadami, zapewnisz dziecku zdrowy wzrost i oddalisz ryzyko wystąpienie bóli:

  • picie wody - dziecko powinno wypijać ilość wody dopasowaną do jego masy ciała. Nie zastępuj jej sokami, napojami gazowanymi ani mocną herbatą.
  • błonnik - znajduje się w owocach, warzywach, pestkach i nasionach. Jest naturalną miotełką dla jelit, ułatwia ich oczyszczanie. Przyjmując duże ilości błonnika należy pamiętać szczególnie mocno o nawodnieniu.
  • regularne posiłki - przerw między posiłkami nie wolno wydłużać ani skracać.
  • odstaw czekoladę - działa wzdymająco i zapierająco. 
  • wybieraj lekkostrawne warzywa - podawaj je obgotowane, dzięki czemu będą łatwe do strawienia.
  • wprowadź tylko gotowane i pieczone posiłki, unikaj smażenia i żywności przetworzonej.

Bez względu na przyczynę, ból brzucha jest niepokojącym sygnałem. Jeśli nie ustępuje, ma skłonność do powtarzania się, a ty widzisz, że dziecko ma brak apetytu, jest markotne, bez energii, rezygnuje z codziennych aktywności skonsultuj się ze specjalistą, który wykluczy nietolerancję, celiakię, choroby i wady wrodzone, błędy żywieniowe czy inne przyczyny bólu. 

Inne z tej kategorii: