Jak objawia się ząbkowanie niemowlaka?

Jak objawia się ząbkowanie niemowlaka?

W trakcie wychowania dziecka należy spodziewać się zarówno przyjemnych chwil, pełnych szczęścia oraz radości, ale również momentów smutku, bólu i niepokoju. Ząbkowanie jest jednym z nich, gdyż wiąże się z dużym dyskomfortem dla maleństwa, co oczywiście odbija się na rodzicach. Jak je rozpoznać?

Kiedy niemowlę pokazuje swoje bezzębne dziąsła rozczula się niemalże każdy. Pojawienie się pierwszych ząbków dostarcza jednak jeszcze większych emocji. Jest to związane zarówno z radością z ich wystąpienia, jak również bólem oraz dyskomfortem towarzyszącym temu procesowi. W pierwszej kolejności pojawiają się dolne jedynki (przeważnie) i odbywa się to około 3 miesiąca. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że nieliczne przypadki nawet rodzą się z ząbkami. Pierwsze oznaki ząbkowania to intensywne ślinienie się oraz swędzenie dziąseł, które sprawia, że dziecko wkłada do buzi nie tylko palce, ale również wszystko co ma pod ręką. Dziąsła stają się spuchnięte oraz intensywnie czerwone, a czasem nawet krwawią.  Kiedy wyrżnięcie ząbka jest już bardzo bliskie maluch zapewne straci apetyt, gdyż każdy ruch odbywający się w jego buzi sprawia mu ból oraz dyskomfort.

Jak radzić sobie z objawami ząbkowania?

 W przypadku intensywnego ślinienia nie ma większych problemów. W ciągu dnia idealnie sprawdzi się śliniak bądź apaszka. Duże ilości śliny mogą wywołać podrażnienia, dlatego warto zapobiegawczo osuszać okolice ust i do tego nawilżać wrażliwą skórę odpowiednim kremem.

Wkładanie przedmiotów do buzi to nawyk, który ciężko jest zwalczyć, gdyż dziecko właśnie w taki sposób poznaje świat. Aby jednak zapewnić dziecku bezpieczeństwo oraz zminimalizować ilość bakterii i zarazków należy podsuwać mu gryzaki. Wpłyną one pozytywnie na kondycję jego dziąseł, które przestaną swędzić, a zmaganie się z ząbkowaniem będzie zdecydowanie łatwiejsze.

Kolejne objawy ząbkowania to rozdrażnienie oraz marudzenie. Nikogo nie powinno zdziwić, że dziecko nie jest w najlepszym humorze, kiedy bezustannie mu coś dolega. Przecież my, dorośli doskonale zdajemy sobie sprawę jak nieprzyjemne są dolegliwości związane z jamą ustną. W związku z tym warto podsuwać pociesze zimne zabawki, gryzaki, niektórzy sięgają nawet po schłodzone warzywa oraz owoce. Warto próbować różnych propozycji, gdyż są one w stanie zdecydowanie poprawić samopoczucie maluszka i co za tym idzie ułatwić przetrwanie bolesnego procesu jakim jest ząbkowanie.

Kiedy dziecko nie chce ssać, a więc pić z piersi, albo z butelki należy przed karmieniem zastosować specjalny żel na ząbkowanie. Sprawia on, że stan zapalny pomniejszy się i karmienie będzie łatwiejsze.

Inne z tej kategorii: