Częste złamania kości – jaka jest ich przyczyna?

Częste złamania kości – jaka jest ich przyczyna?

Niektórzy z nas borykają się w swoim życiu z częstymi złamaniami kości. Niekiedy oczywiście powodem może być najzwyczajniej genetyka – nasze kości będą podatniejsze na złamania, niż kości kogoś innego. Jeśli jednak takie urazy zdarzają się niepokojąco często, należy koniecznie zbadać przyczynę.

Wit d3 i jej niedobór

Witamina d3 (wit d3) należy do grupy witamin, które rozpuszczają się w tłuszczach. Jest to witamina bardzo ważna dla funkcjonowania całego naszego organizmu, a szczególnie dla naszego układu kostnego. Możemy ją sobie dostarczać poprzez odpowiednią dietę, spożywając na przykład dużo morskich ryb, jajek czy produktów mlecznych. Doskonale uzupełnimy ewentualne niedobory tej witaminy także dzięki ekspozycji na promienie słoneczne. Codziennie co najmniej 20 minut powinniśmy spędzać na słońcu, co w naszym klimacie może być utrudnione, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Wit d3, zarówno w nadmiarze, jak i w niedoborze, może powodować poważne komplikacje w funkcjonowaniu całego naszego organizmu. Jej nadmiar zdarza się jednak niezwykle rzadko, a na pewno dużo rzadziej niż niedobór. Niedobór witaminy d3 objawia się szybkim męczeniem się, utratą apetytu, wypadaniem zębów, ale także bólami kości. Utrzymujący się niedobór może spowodować, że kości staną się bardziej kruche. W konsekwencji narażeni będziemy na częstsze urazy układu kostnego, takie jak właśnie łamanie kości. Gdy zauważymy takie objawy, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza, który skieruje nas na badania. Dzięki nim będzie mógł zdiagnozować ewentualny niedobór witaminy d3. Wówczas możliwa będzie ewentualna suplementacja. Nigdy nie starajmy się na własną rękę przyjmować środków suplementujących tę witaminę – najpierw zawsze konieczne jest wykonanie badań krwi. Utrzymujący się niedobór witaminy d3 może doprowadzić nawet do rozwoju osteoporozy.

Osteoporoza osłabiająca kości

Osteoporoza to choroba, która powoduje rozrzedzenie tkanki kostnej. Najczęściej pojawia się ona u osób starszych. Występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, chociaż statystycznie kobiety znacznie częściej cierpią na tę chorobę. Początkowo w przebiegu osteoporozy pojawiają się silne bóle kości, które spowodowane są tym, że stają się one tak słabe, że powoli nie są w stanie wytrzymać obciążeń. Z czasem ubytki w kościach stają się tak duże, że kości są zbyt kruche i zaczynają się łamać. Często u chorych występują także pewne deformacje, jak na przykład tak zwany „wdowi garb”, który charakteryzuje się mocno zaokrąglonymi plecami. Przy osteoporozie ważne jest to, aby jak najszybciej zareagować już na pierwsze jej objawy. Dzięki temu można wdrożyć odpowiednią terapię, która pomoże spowolnić postępowanie choroby.

 

Inne z tej kategorii: