Jak walczyć z zapaleniem pęcherza moczowego?

Jak walczyć z zapaleniem pęcherza moczowego?

Jeśli chodzisz do łazienki niekończącą się ilość razy dziennie, prawdopodobnie masz mniej czasu na bardziej produktywne zajęcia, niż byś chciał. Wiele kobiet i mężczyzn z zapaleniem pęcherza moczowego nie tylko odczuwa potrzebę częstego oddawania moczu, ale może również odczuwać ból, który utrudnia im prowadzenie im normalnego trybu życia.

Jak rozpoznać, że to zapalenie pęcherza moczowego?

Zapalenie pęcherza moczowego to triada objawów obejmująca:

  • częste oddawanie moczu,
  • naglące parcie,
  • ból.

Częste oddawanie moczu może oznaczać chodzenie do łazienki przynajmniej co godzinę. Poczucie ciągłej potrzeby jest obecne nawet wtedy, gdy już poszedłeś do łazienki. Co najmniej 90 procent pacjentów ma objawy bólu miednicy. Różni ludzie mają różne interpretacje bólu, więc dla niektórych jest to ból naprawdę nie do zniesienia. Wiele kobiet odczuwa też ból podczas stosunku. To wszystko razem wzięte sprawia, że każdy chce wiedzieć, jaki jest najlepszy lek na zapalenie pęcherza, by poradzić sobie z tym problemem możliwie jak najszybciej.

Jaki lek na zapalenie pęcherza może być pomocny?

Pierwszą linią leczenia są leki zawierające polisiarczan pentozanu, który jest niezwykle dobrze zbadanym lekiem. Działa poprzez naprawę wyściółki pęcherza. Oczywiście ostatecznie to, jaki lek na zapalenie pęcherza należy przyjmować, musi zależeć od prawidłowej diagnozy i opinii lekarza, niemniej jednak warto wiedzieć, iż skuteczne leki na tę dolegliwość istnieją i warto z nich korzystać. Obok tego jednak pojawia się pytanie, czy pacjenci cierpiący z powodu zapalenia pęcherza powinni również korzystać ze środków przeciwbólowych. Jeśli ból jest głównym składnikiem dolegliwości tych pacjentów, a dotyczy to wielu osób, tutaj zwykle lekarze decydują się wspomagać leczenie innymi lekami. Nie stosuje się jednak zwykle standardowych leków przeciwbólowych - ponieważ ból, na który cierpią ci pacjenci, jest bólem neuropatycznym. Jest to ból spowodowany aktywacją włókien nerwowych bólu. Typowe leki, które stosowane są zwykle w przypadku bólu neuropatycznego, obejmują na przykład leki:

  • przeciwdepresyjne,
  • przeciwpadaczkowe,
  • przeciwhistaminowe.

Wynika to z faktu, że histaminy są jednym z mediatorów stanu zapalnego uwalnianych przez komórki ściany pęcherza moczowego, które powodują uczucie parcia na mocz i częstotliwość jego oddawania.

Fizjoterapia jako sposób na leczenie zapalenie pęcherza moczowego

Fizjoterapia może mieć kluczowe znaczenie u dużego odsetka pacjentów z zapaleniem pęcherza. To prowadzi nas do zupełnie innej koncepcji, która nie jest akceptowana przez wszystkich. Oznacza to, że po pewnym czasie zapalenie pęcherza moczowego staje się czymś więcej niż tylko chorobą pęcherza. Z powodu tej neuropatycznej aktywacji nerwy podrażniają inne nerw, dlatego bardzo ważne jest, aby podczas badania pacjenta z zapaleniem pęcherza oceniać nie tylko pęcherz, ale także ogólnie pełne napięcie mięśni dna miednicy.

Inne z tej kategorii: