Zalety niskowęglowodanowej diety

Zalety niskowęglowodanowej diety

Dieta niskowęglowodanowa oraz ektogeniczna okazują się pomocne w trakcie walki ze zbędnymi kilogramami, al także szybko redukują występującą w organizmie cukrzycę. Mają również inne właściwości, a mianowicie wspierają zaburzenia pracy mózgu i niektóre choroby z tym związane.

Dieta niskowęglowodanowa a ektogeniczna

Zarówno dieta niskowęglowodanowa, jak i ketogeniczna maja wiele zalet. W pierwszej z nich ilość spożywanego białka nie ma żadnych ograniczeń, a ilości węglowodanów nie powinny być pomniejszane pod warunkiem, że nie przekroczą 150 gramów na dzień. Z kolei w przypadku diety ektogenicznej węglowodany stanowią mniej niż 50 gram, białko pojawia się sporadycznie, dlatego ogromną role odgrywa zwiększenie poziomu ketonów we krwi.

W przypadku skorzystania z diety węglowodanowej mózg cały czas będzie zależny od glukozy, czyli cukru występujące we krwi, który spełnia rolę paliwa.

Omawiane diety dostarczają mózgowi energii, dzięki procesom, które znamy jako ektogeniczne oraz niskowęglowodanowe, które wpływają na funkcjonowanie mózgu. To glukoza dostarcza paliwa do mózgu, jednakże, kiedy jej brakuje w diecie, korzysta z ketonów. Do ich produkcji używa się kwasów tłuszczowych. Odbywa się to w sytuacji, kiedy w organizmie brakuje glukozy. Powstają one w niewielkich ilościach, jednakże odpowiadają za wypełnienie niemalże 75% zapotrzebowania energetycznego mózgu.

Z kolei, kiedy wziąć pod uwagę glukoneogenezę, ograniczona ilość węglowodanów sprawia, że mimo wszystko stosunkowo mała część glukozy przedostaje się do mózgu. Cała reszta powstaje w trakcie procesów, które większość z nas kojarzy jako wytwarzanie nowej glukozy. To wątroba odpowiada za jej produkcję, która w dalszej kolejności jest używana przez mózg. Narząd ten korzysta z aminokwasów oraz elementów budulcowych białe. Do produkcji glukozy wykorzystuje się również glicerol. Odpowiada on za połączenie kwasów tłuszczowych w trój glicerydy i ma postać tłuszczu występującego w organizmie. Sprawia to, że ten odcinek mózgu, który cały czas potrzebuje glukozy jest usatysfakcjonowany nawet w przypadku, kiedy w diecie występują tylko niewielkie ślady węglowodanów.

 

Inne z tej kategorii: