Dlaczego Twój styl życia sprzyja zaparciom

Dlaczego Twój styl życia sprzyja zaparciom

Zaparcia powstają, gdy treści jelitowe przez dłuższy czas pozostają w przewodzie pokarmowym. Ta nieprzyjemna dolegliwość może być powodowana zmianami fizjologicznymi, które zachodzą w organizmie. Przyjrzyjmy się, jakie jeszcze mogą być ich przyczyny i w jaki sposób możemy z nimi walczyć.

Czym są zaparcia?

Zaparcie jest to przedłużone zaleganie treści jelitowych w obrębie przewodu pokarmowego, zazwyczaj w jelicie grubym. Może być to również problem wydaleniem stolca z ostatniego odcinka przewodu pokarmowego – odbytnicy. Niewydalona treść zwiększa objętość poprzez wchłanianie wody, przez co jeszcze trudniej jest oddać stolec. Osoba cierpiąca na zaparcia wypróżnia się zazwyczaj raz na kilka dni, najczęściej po zastosowaniu odpowiednich środków takich jak np. <a style="color:#444;" href="https://www.aptekagemini.pl/grupa-produktow/pikopil">Pikopil</a>, Dulcebis lub też innych leków przeczyszczających.

Jakie są przyczyny zaparć?

Jednym z głównych powodów dolegliwości ze strony układu pokarmowego może być zbyt mała ilość przyjmowanych płynów. Osoba dorosła, wykonująca siedzący tryb życia, codziennie powinna pić ok. 2 – 2,5l płynów. Ilość ta powinna być większa przy wyższych temperaturach oraz przy wysiłku fizycznym. Woda w swoim składzie ma wiele składników mineralnych, zaś napoje słodzone zawierają liczne substancje dodatkowe, których spożywanie może mieć negatywne konsekwencje.

Innym powodem może być nieprawidłowa dieta lub niewystarczająca ilość błonnika, który jest pomocny we właściwym przebiegu procesy trawienia. Należy pamiętać, że prawidłowa dieta powinna zawierać pięć pełnowartościowych posiłków i być bogata w owoce i warzywa. Ilość błonnika w diecie możemy zwiększyć w prosty sposób – jedząc rośliny strączkowe oraz posiłki pełnoziarniste. Produkty te ułatwiają przesuwanie mas kałowych przez jelita.

Często popełnianym przez nas błędem, który skutkować może zaparciami, jest niewłaściwy tryb życia. Osoby, które stronią od aktywności fizycznej, mają większą skłonność do takich dolegliwości. Warto uprawiać sport 2-3 razy w tygodniu, a zamiast samochodu raz na jakiś czas wybrać spacer lub rower.

Stres, który towarzyszy nam każdego dnia, może wpływać na wystąpienie zaparć. Jego powodów może być wiele: zmiany w życiu, problemy finansowe, problemy w relacjach z innymi, zbyt wiele obowiązków. Zaparcia powodowane stresem mogą mieć charakter krótkotrwały lub też długotrwały, w zależności od jego nasilenia.

Jak radzić sobie z zaparciami?

Jeżeli wprowadzenie pewnych zmian w stylu swojego życia nie jest zbyt skuteczne i problem z zaparciami nadal się pojawia, warto skorzystać z pomocy środków farmakologicznych. Skuteczne mogą być takie naturalne składniki jak: senes, babka płesznik czy koper włoski. Senes zawiera substancje czynne mające silne działanie oczyszczające i przeczyszczające, babka płesznik poprawia pracę jelit oraz poprawia stan błony śluzowej, zaś koper włoski przyczynia się do usunięcia gazów i wzdęć. Jeżeli i środki naturalne zawiodą, warto zastosować leki przeczyszczające.

Inne z tej kategorii: