L-prolina - co to takiego?

L-prolina - co to takiego?

Prolina to jeden z endogennych aminokwasów, które możemy znaleźć w ciele człowieka. Teoretycznie nasz organizm powinien wytworzyć go sobie sam, w wystarczającej ilości. Czy na pewno da radę? Dowiedz się jaką rolę pełni prolina i kto powinien wspomóc się suplementacją L-proliny?

Prolina i jej rola w Twoim organizmie

Prolina jest konieczna do tego aby Twój organizm działał prawidłowo. Jest jednym z podstawowych składników budujących kolagen, a więc i zapewniającym elastyczność wielu elementom w naszym ciele. Choć organizm ludzki sam wytwarza sobie kolagen to niestety już po 25 roku życia efektywność tego procesu znacząco spada. To między innymi dlatego mówi, że się zaczynamy się starzeć jeszcze przed magiczną trzydziestką. Zawartość kolagenu w naszych komórkach przekłada się na wygląd fizyczny. Skóra staje się wiotka i mniej elastyczna, a paznokcie i włosy łatwiej się łamią. Pogarsza się też stan tego co kryjemy wewnątrz. Kolagen to ważny składnik zapewniający dobre funkcjonowanie naszych stawów i naczyń krwionośnych.

Dlaczego zawartość proliny w kolagenie jest ważna?

Kolagen zawiera w sobie około 20% proliny i ta 1/5 jest bardzo istotna dla jego skuteczności. Prolina wpływa na gospodarkę białkową poprzez usuwanie uszkodzonych struktur białkowych. To dzięki temu m.in. naskórek, który po prostu się zużył, lub został narażony na nadmierne działanie promieni słonecznych, czy uszkodzony z zewnątrz łuszczy się i zastępowany jest nowym, elastycznym i zdrowo wyglądającym. Dodatkowo aminokwas ten ma silne działanie hydrofilne, a więc przyciąga i wiąże wodę. Ma to zbawienny wpływ na elastyczność i nawodnienie wszystkich struktur kolagenowych. Prawidłowa zawartość proliny to dobrze nawilżona od wewnątrz skóra, a także dobrze pracująca chrząstka, torebka i inne struktury około stawowe. Sprawia to, że nasz aparat ruchu lepiej reaguje na przeciążenia, szybciej się regeneruje, a także jest mniej podatny na kontuzje. Elastyczność struktur dotyczy nie tylko skóry, czy stawów. Równie ważne są nasze naczynia krwionośne, które muszą być grube i mocne, a jednocześnie bardzo elastyczne, by sprawnie się kurczyć i rozkurczać pompując naszą krew.

Kto powinien stosować prolinę?

Prolina zalecana jest osobom z przewlekłymi problemami z nawodnieniem skóry. Jej korzystny wpływ obserwowany jest też w przypadku trudno gojących się ran, czy owrzodzeń. Ze względu istotne znaczenie dla stawów zaleca się ją po kontuzjach, w przewlekłych chorobach aparatu ruchu, czy w stanach przeciążeń. Na prolinę powinny też zwrócić też uwagę osoby z miażdżycą, czy nadciśnieniem. Na uwagę zasługuje też fakt, że prolina, jako aminokwas endogenny, który nasz organizm produkuje sobie sam nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania, o ile nie wynikną problem związane z innymi składnikami preparatu.